Yumurta Nedir? & Yumurta Bişenleri Nelerdir?

Yazar : | 0 Yorum | On : 13 Ocak 2019 | Kategori : Mutfak Temel Bilgileri

Yumurta Nedir? & Yumurta Bişenleri Nelerdir?

Yumurta Nedir?

Dişi hayvanların embriyoyu korumak için oluşturdukları oval veya yuvarlak biçimdeki cisimlere verilen isimdir.

Mutfakta çok fazla yemekte farklı şekil ve tekniklerde kullanılınır. Besin değerlerinin çok yüksek olması nedeni ile her öğünde de tüketilebilir. Sıvıları bağlama özelliği olduğu gibi yemeklere kıvam, renk ve lezzet katarlar. Pastane mutfaklarının vaz geçilmezlerindendir. Tavuk yumurtası en yaygın kullanılan yumurtadır.

Yumurta Bileşeleri Nelerdir?

Kabuk

Yumurtanın koruyucu kısmıdır. Renkleri hayvanlara göre değiştiği gibi genellikle beyaz ve kahverengi olarak görülmektedir. Kabul renginin lezzete herhangi direk bir etkisi yoktur. İçerisinde ince bir zar bulunur ve kabuk içerisinde bir hava cebi oluşmasına neden olur. Kabukların yapısı gözeneklidir ve dışarıdan koku & tat çeker.

Yumurta Beyazı

Yumurtanın beyazı albümin denen bir protein ve su yapısından oluşur. İçerisinde çok farklı mineraller içermektedir. Sülfür de bunlara dahildir. Kabuk ile yumurta sarısı arasındaki akışkan tabakadır. Pişmeden önce opak bir saydam yapısı varken pişine beyaz renk alır ve katılaşır. Çırpma durumunda ise protein ve su köpük formunu alır.

Yumurta Sarısı

Toplam yumurta ağırlının üçte birini oluşturur. Lesitin, protein, yağ, vitamin ve mineralleri içerir. Kolestrol ve kalori en çok bu kısımda yer alır.

Not: Yumurtaların civciv olabilmesi için döllenmiş olması ve kuluçkaya yatırılmış olması gerekmektedir. Tavuklar çok sık yumurtlar ve bu yumurtalar eğer ki döllenme gerçekleşmemişse herhangi bir embriyo oluşumu gerçekleşmez.

Benzer Yazı ve Tarifler

Yumurtanın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Yumurtayı su dolu olan bir kaba koyduğunuzda eğer dibe çöküyorsa yumurta tazedir. Çökmüyorsa bayatlamıştır.Yumurta dibe batmaması halinde kokusu ve g...
Churros Tarifi Ana malzemesi un olan, bir tür kızarmış hamur tatlısı.Tulumba tatlısını andıran görüntüsü ile dünya genelinde çoğu ülkede genellikle sabah kahvaltılar...
Zeytin Ezmeli Omlet Tarifi Ana maddesi yumurta olan çok kolay bir yemek çeşididir. Özellikle kahvaltıların vaz geçilmez yıldızlarından biridir. Farklı çeşitlerde yapılan omlet a...
Share This Post!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunmaktadır!