Enoki Mantarı (Kış Mantarı)

Enoki Mantarı & Kış MantarıEnoki Mantarı (Kış Mantarı) “Enokitake”: Kadife sap olarak da bilinen Enoki (Flammulina velutipes), Physalacriaceae familyasından bir yenilebilir mantar türüdür. Enokitake olarak da bilinen Japon mutfağındaki rolüyle tanınır (榎 茸, エ ノ キ タ ケ, Japonca telaffuz: [enoki̥ꜜtake]).

Mantar, Çin böğürtlen ağacının (Japonca’da Celtis sinensis, “enoki”) kütüklerinde ve dişbudak, dut ve hurma ağaçları gibi diğer ağaçlarda doğal olarak büyür.

Yabani ve ekili mantar türleri arasında görünüşte önemli bir fark vardır. Yetiştirilen mantarlar ışığa maruz kalmaz, bu da beyaz bir renge neden kalmalarına neden olur. 

Flammulina velutipes yenilebilir ancak yumuşak veya yapışkan bir dokuya sahip olabilir. Enokitake mantarları, ergothioneine gibi antioksidanlar içerir. 

İlk olarak 2005 yılında yayınlanan Singapur Ulusal Üniversitesi’nde yapılan araştırma, altın iğneli mantar sapının, araştırmacılar tarafından “Beş” / “FIP-fve” olarak adlandırılan ve düzenlemeye yardımcı olan büyük miktarda bir protein içerdiğini belirtti. 

Kardiyotoksin flammutoksin Enokitake’den izole edilmiştir. [9]

Enoki Mantarı Teleaffuzları

Enokitake (榎 茸 、 エ ノ キ タ ケ), enokidake (榎 茸 、 エ ノ キ ダ ケ) ve enoki (榎 、 エ ノ キ) adları Japon dilinden türetilmiştir. Mandarin Çincesinde mantar 金針菇 (jīnzhēngū, “altın iğneli mantar”) veya 金菇 (jīngū, “altın mantar”) olarak adlandırılır. Hindistan’da futu, Korece’de “catalpa yakınına ekilen mantar” anlamına gelen paengi beoseot (팽이 버섯) ve Vietnamca’da nấm kim châm olarak adlandırılır. Macaristan’da buna “kış kulağı” anlamına gelen téli fülőke denir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.