Kahvaltı için Mükemmel Tercih “Bazlama Kahvaltı Çeşme”

Mekanın adı siz yanıltmasın Bazlama Kahvaltı Çeşme aslında İstanbul’un göbeğinde Teşvikiye’de yer alan, bir anne kız tarafından işletilen  ve sloganında da bahsettiği gibi doymadan kalkamayacağınız oldukça sevimli bir mekan.

Konsepti tam anlamıyla hani şu tıka basa yemeden masadan bir yere ayrılmanıza izin verilmeyen anne kahvaltısı mantığından geliyor. İlk oturduğunuzda önünüze tüm ürünlerden küçük porsiyonlar halinde getiriliyor. Sıcaklar bir anda değil bittikçe parça parça ekleniyor. Sürekli etrafta elinde sıcacık gözleme ve bazlamalarla dolaşan ve tabağınızı boş gördükçe dolduran çalışanları var. Arada mekanın annesi elinde reçel tepsisi ile gelerek masanıza henüz konulmamış, birbirinden lezzetli reçelleri hem anlatıyor hem de ufak kaplarda bırakıyor. O kadar fazla ve daha önce denemediğiniz çeşit oluyor ki hangilerini almanız gerektiği konusunda kararsız kalıyorsunuz ancak mutlaka denemeniz gerekenler arasına süt reçelini not almanızı öneririm. Tüm reçellerin anne yapımı olduğundan bahsetmeme gerek bile yoktur sanıyorum ki. Ayrıca bizim çok beğendiğimiz bir başka lezzet de pişi oldu, gerçi onu sürekli masaya getirmiyorlar bu nedenle her seferinde söylemeniz ve biraz da hazırlanmasını beklemeniz gerekebiliyor.

Mekan önceden bir başka işletme ile birlikte haftayı paylaşarak hizmet veriyormuş ancak sonrasında tamamen kendileri almışlar. Ancak ürünlerin tamamı Çeşme’den geldiği için haftanın 3 günü kapalı, perşembe – pazar günleri arasında hizmet veriyor. Yediğiniz domateslerden zeytinlere, salçalardan reçellere her şey Çeşme’den masanıza ulaştığı için haftanın 3 gününü hazırlıklara ayırıyorlar. Bu arada hafta sonu geç saatlerde gitmeniz durumunda kapıda gördüğünüz uzun kuyruk sizi vazgeçirmesin, illa orada beklemenize de gerek yok. Adınızı yazdırıp belirttikleri süre kadar gezip dolaştıktan sonra da gelebilirsiniz, ya da sıra gelir gelmez girmek istiyorum derseniz dışarıda ikram ettikleri çay eşliğinde bekleyebilirsiniz tabii ki:)

Her ne olursa olsun mutlaka hafta içi ya da hafta sonu denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Biz cumartesi saat 13:30 gibi gittik yarım saat bekledikten sonra içeri girebildik ancak geç saatte gitmenin avantajı olarak bizden sonra çok bekleyen olmayınca mekanın tadını hiç acele etmeden çıkarma ve anne kızla tanışarak muhabbet etme fırsatımız oldu, bu sayede de bu kadar detayı öğrenmiş olduk. Son olarak kahvaltının fiyatı hakkında da bilgi vermek isterim ki farklı mekanlarla kıyaslarken aklınızın bir köşesinde bulunsun. Masadaki kişi sayısına göre ödeme yaptığınız bu kahvaltının kişi başı ücreti 45 TL.

Fırsatınız olur da denerseniz yorumlarınızı bekleriz 🙂

Sevgiler…

Yorumlar

- Alışveriş Listesi
x