Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

Yazar : | 0 Yorum | On : 20 Ağustos 2018 | Kategori : Mutfak Temel Bilgileri

Pişirme Yöntemleri Nelerdir? & Pişirme Metotları Nelerdir?

Pişirme Metotları Nelerdir?

Yemek pişirme de kullanılan her metodun gıdaya ısıyı iletişim şekli farklılık gösterir. Her bir pişirme metodunu uyguladığımız da hepsinden farklı farklı sonuçlar elde edilebilir. Pişirme; gıdalara ısı uyguladığımız da her birinin biyolojik, fiziksel, kimyasal özelliklerini değiştirip arzu ettiğimiz lezzete getirme işlemidir.

Gıdaları Neden Pişirmek Gerekir ?

Gıdaları Neden Pişirmek Gerekir?

Gıdaları pişirmemiz deki en önemli amaçlardan biri kolay çiğneye bilmek, sindirimini kolaylaştırmak ve gıdaların üzerinde var olması muhtemel olan mikroorganizmaları yok etmek.Bunların yanı sıra gıdaları renk, koku, aroma bakımından iştah açıcı hale getirmek için de pişirme işlemini gerçekleştiririz.Temel olarak dört şekilde pişirme yöntemi mevcuttur bunlar; Kuru ısıda pişirme, suda pişirme, buharda pişirme, yağda pişirme. Bu yöntemlerin dışında ise bazı kaynaklar ve aşçılar, salamura, tütsüleme  ve mikrodalga fırın ile pişirme gibi yöntemlerin de birer pişirme tekniği olduğunu söylemekteler.

Kuru Isıda Pişirme

Kuru Isıda Pişirme

Bu yöntemle gıdaya ısınmış metal, hava veya ısı dalgası ile ileterek pişirme yöntemidir.

Fırında Pişirme Yöntemi

Yiyeceklerin yapısında bulunan besin öğelerinin yiyeceklere uygulanan ısı unları bunlar (ısının derecesi, ısı kaynağının temas yolu gibi unsurlara göre farklı farklı lezzet katarlar. Fırında pişirme yönteminin en iyi özelliği ısının tüm yiyeceğe aynı anda ve eşit miktarda ulaşıyor olması ve bunu yaparken az miktarda yağ kullanılıyor olması.

Izgarada Pişirme Yöntemi

Izgarada Pişirme Yöntemi

Izgara da pişirme yöntemi diğer yöntemlerin içerisinde bana kalırsa en güzeli ve en lezzetlisi çünkü ateşe doğrudan temas ettiği için besinlerin lezzeti diğer pişirme yöntemlerine göre daha farklı ve lezzetli olur.

Fırında Kızartma Yöntemi

Yiyeceklerin yapısında bulunan besin öğelerinin yiyeceklere uygulanan ısı unları bunlar (ısının derecesi, ısı kaynağının temas yolu gibi unsurlara göre farklı farklı lezzet katarlar. Fırında pişirme yönteminin en iyi özelliği ısının tüm yiyeceğe aynı anda ve eşit miktarda ulaşıyor olması.Bu yöntem genellikle beyaz, kırmızı ve balık etleri için kullanılır. Gıdanın üzerine bir miktar yağ sürerek uygulanır.

Suda Pişirme Yöntemi & Ön Haşlama Yöntemi

Suda Pişirme Yöntemi & Ön Haşlama Yöntemi

Suda Pişirme yöntemi genellikle etler için uygulanan bir yöntemdir.Yöntemi uygulamak için genel olarak ürün soğuk suya konulur ve kaynayıncaya kadar ısıtılıp bir süre kaynadıktan sonra süzülür.Bu işlem kolay gibi gözükse de zor bir işlemdir. Ön haşlama denildiğinde akla sadece su gelmemelidir, Bu işlem yağ ve benzeri yöntemler de kullanılarak ön haşlama elde edilebilir.

Hafif Ateşte Haşlama Yöntemi

Hafif ateşte haşlama yöntemi genel olarak yiyeceklerin kolay sindirilmesi, çiğnenmesi  ve zararlı olan mikroorganizmaları yok etmek için kullanılır.Bu yöntemde haşlama işleminde kullanılan su, yağ gibi malzemeler kaynama noktasına çok yakın tutulur fakat asla kaynatılmaz.Bu nedenle bu yöntemde ısı ayarı çok önemlidir.

Haşlama Yöntemi

Haşlama Yöntemi

Haşlama yöntemi oldukça basit olan ve hemen hemen her gıdaya uygulanabilen bir yöntemdir.Bu yöntem gıdalara iki türlü şekilde uygulanabilir.Biri sıcak suyun içerisine ilave ederek, bu işlem genel olarak dondurulacak olan gıdaların canlı renkte kalması için uygulanan bir yöntem olup, diğeri ise soğuk suyun içerisine ilave ederek  uygulanır.

 

Kısık Ateşte Az Suda Pişirme Yöntemi

Kısık Ateşte Az Suda Pişirme Yöntemi

Bu işlem genel olarak hepimizin bildiği pilav yapımında kullanılır.Bunun yanı sıra et yemeklerinde yaygın olarak kullanılır ve gıdanın ağır ağır kapağı kapatılarak içerisin de bulunan suyun da dışarıya çıkmaması sağlanmalıdır.Özellikle et yemeklerinde sert olan etin daha iyi pişmesi ve lezzetini koruması için ideal bir yöntemdir.Hemen hemen her gıda için de uygulanabilir.

Kendi Suyunda Pişirme Yöntemi

Kendi Suyunda Pişirme Yöntemi

Bu yöntem  genel olarak et ve sebze yemeklerinde uygulanır.Bu yöntemde ısı, zaman, kap ve yiyeceğin türü çok önemlidir.Pişirilen kabın kapağının tamamen kapalı olması çok önemlidir,Bu yöntem kullanılarak yapılan yemekler her zaman besin değeri açısından yüksek ve daha lezzetli olur.

 

Buharda Pişirme Yöntemi & Doğrudan Buharda pişirme

Buharda Pişirme Yöntemi & Doğrudan Buharda pişirme

Genel olarak sebzelere ve balıklara uygulanan bu yöntem en sağlıklı pişirme yöntemidir.Zaman ve ısı ayarı bu yöntemi uygularken oldukça önemlidir.Genel olarak büyük mutfaklarda bulunan konveksiyonel fırın veya ekipmanlarda uygulanan bu yöntem ev ortamında düdüklü tencere veya ufak buharda pişirme aletlerinde de uygulanabilir.

Ben Mari Yöntemi (Bain Marie)

Ben Mari Yöntemi (Bain Marie)

Bu yöntem genel olarak yiyeceklerin sıcak tutulmasın da veya eritilmesi gereken gıdalar için kullanılır.Aslında bir pişirme yöntemi değildir.Bu yöntem iki şekilde uygulanır, biri suyun içerisine başka bir kap ile gıdayı oturtma yöntemidir.Diğer bir yöntem ise altta bulunan suyun başka bir kapta bulunan gıdaya değmeden sadece alttaki suyun  buharı ile uygulanan bir yöntemidir.

Yağda Pişirme Yöntemi & Sote Yöntemi (Kavurma Yöntemi)

Yağda Pişirme Yöntemi & Sote Yöntemi (Kavurma Yöntemi)

Bu yöntem özellikle yüksek ateşte az miktar yağ ile pişirme yöntemidir.Türk mutfağında bu işlem çoğunlukla soğan ve etlerde uygulanır.Bu yöntem kimi zaman tek başına gıdayı pişirmeye yeterli olabiliyorken kimi zaman da bu işlem bir ön pişirme işlemi olmaktadır.Isı yüksek olduğu için bu yöntem pişirilen gıdanın içerisinde bulunan şekerin  karamelize olmasını sağlar ve bu da yapılan yemeğin lezzetine lezzet katar.Tabi bunun için ısının 120 dereceye ulaşması sağlanmalıdır.

 

Sürekli Karıştırarak Pişirme Yöntem

Sürekli Karıştırarak Pişirme Yöntem

En çok Uzak doğu mutfaklarında uygulanan bu yöntemin sote işleminden tek farkı bu işlemi uygularken kullanılan WOK tava adını verdikleri derin ve yuvarlak ekipman ile yapılması.Bu işlem de tava sürekli sallanarak veya karıştırılarak uygulanır ve yüksek ısıda uygulanır ve amaç sote yöntemi ile aynıdır.

Bol Yağda Kızartma Yöntemi

Bol Yağda Kızartma Yöntemi

Bu yöntem hemen hemen yüksek yağ bulunmayan her gıdaya uygulanabilir.Yağın sıcaklığı ve miktarı çok önemlidir. Yağ mutlaka en yüksek sıcaklıkta olmalıdır ki gıdaya gevreklik bir yapı verebilsin.Bu yöntemde gıdanın içerinde bulunan su gıdanın içine hapsolur ve görüntü olarak albenisi yüksektir.

Share This Post!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunmaktadır!