Kolesterol ve Tansiyon Nasıl Düşürülür?

[cmtoc_table_of_contents]

Kolestrol Nedir?

Kolesterol organik bir moleküldür. Kolesterol tüm hayvan hücreleri tarafından biyosentezlenen ve hayvan hücre zarlarının önemli bir yapısal bileşenidir. Ayrıca tüm steroid hormonları ve D vitamini için öncü bir moleküldür.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon, kan damarlarının duvarlarında dolaşan kanın basıncıdır. Bu baskının çoğu, kanın dolaşım sisteminden pompalanmasıyla kalbin yaptığı işten kaynaklanmaktadır. 

Muhteşem beyaz bir hamburger ekmeği arasında şahane kokulu burger köftesi yanında enfes patates kızartması. Dahası geliyor  kola, gazoz, ice tea vs. ve dahasını yemeyelim mi?

Üstüne gidip büyük seçim olarak sipariş vermemizde cabası. Sonrasında fast food alışkanlığının vazgeçilmeyenlerinin yan ürünleri de tabiki sufle ve dondurmalar.

Bu tarz beslenme ve yemekler kısa süre içerisinde çok lezzetli olduklarından kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlarlar. Ancak bize çok lezzetli gelen bu ürünlerin sık tüketiminde tansiyon ve kolestrol sevileriniz yükselebilir. Bir çok hekim bu tarz gıdaların en çok ölüme neden olan kalp hastalıkları gibi rahatsızları etilediğini bilgisini vermektedir.

Tıbbı görüşler kolestrol ve kan basıncı düşürülmesi durumunda kalp hastalıklarına yakalanma riskinizin çok büyük oranda azaldığı yönündedir. Statin (kolestrol ilaçları) grubu ilaçlar kullanılarak kötü kolestrol seviyeleri üçte bir oranında düşürülmesi başarıları elde edilebiliyor. Aynı şekilde kan basıncını azaltan ilaçlar da mevcut.

İlaç kullanımı olmadan kolestrol ve kan basıncını azaltılabilir. Bunun için:

  • Abur cubur
  • Doğmuş yağ oranı yüksek besinler
  • Şekerli atıştırmalıklar uzak durmak gerekir.

Özetle atalarımız eskiden nasıl besleniyorlarsa (doğada organik halleriyle) bizimde o şekilde beslenmemiz gerekiyor.

İnsan bedeni en sağlıklı formda beslenebilmesi için doğa tasarlanmıştı. Ancak tabi ki dondurma, hamburger, şekerler, cipsler, çikolatalar ve direk paketi bir çok katkı maddesi barından ürünlerden çok önceydi. Eski insanların maalesef tıbbi kayıtları tutulmamıştır. Fakat arkeologlar insanların nasıl ölüdülerini ve neler yediklerinin bilgilerine ulaşabilmektedir.

Kolesterol ve Tansiyonu Düşürmek için Nelerden Uzak Durmalı?

  • İşlenmemiş ürünler
  • Paketlenmemiş ürünler
  • Rafine şeker
  • Tuz
  • Un mümkün olmadıkça tüketilmemelidir.

Tok hissedinceye kadar yemek yiyebilir. Mümkün olduğunca doğadaki ham halinde tüketmeniz önerilmektedir. Çiğ yiyeceklerin günlük tüketimi besin ihtiyacınızın %50 si kadar olmalıdır.

¡ Kolesterolün Düşürülmesi için İpucu

Diyetle kontrol altına alınmayan kolesterolün düşürülmesi için günde 1 diş sarımsak veya 0,05-1 gr kurutulmuş sarımsak tozu çiğnenerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Not: Önemli vakalar için muhakkak hekim ile görüşülmelidir. 

♥ Sağlıkla ilgili yazılarımıza linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

youtube YouTube’da bizi takip edin! Yemek hakkında harika video ve tarifleri karçırmayın.↵

instagram Instagram’da bizi takip edin! Yemek hakkında harika bilgileri kaçırmayın. ↵

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.