En Ünlü Kore Yemekleri

Son zamanlarda ülkemizde Kore severlerin sayısı artmaya başladı. Yaptıkları başarılı dizi, müzik ve yemekler konusunda Kore kültürü dünyaya hızlıca yayılmaya başladı. Merak edilen Kore Yemekleri listesi sizlerle. 

🇰🇷 Kore Yemekleri 🇰🇷

1. Haejang-Guk – Akşamdan Kalma Yahnisi – Hangover Stew (해장국)

Güney Kore’nin en köklü alışkanlıklarından biri içmektedir. Bu nedenden dolayı içki öncesi, sonrası bir çok yemek alışkanlıkları edinmişleridir. Çok çeşitli baharatlar içeren çorbalar, güveç ve yahni çeşitleri. 

Akşamdan Kalma Yahnisi (Hangover Stew) içerisinde et suyu, lahana, fasulye filizleri ve turp gibi bir çok ürün içeren yahnisi içme sonrası yorgun beyinleri canlandırma konusunda harika bir seçim. 

2. Kimchi (김치)

Yaklaşık 2000 yıl önce Silla Hanedanlığından çıkan çok ünlü yan yemek olan Kimchi neredeyse her Kore sofrasında ana yemeğin yanında baharat içeren bir yardımcıdır. Genel olarak ele alırsak fermente lahananın biber, sarımsak, zencefil ve yeşil soğan yatağında tuzlanması yöntemi ile yapılır. 

Gimbap restoranlarında kimchilerin daha popüler halleri yer alıyor. Farklı çeşitlerde yapılam kimichilerden bir kaçını paylaşıyoruz. El yapımı kimchilerde oldukça yaygın olarak satılmaktadır. 

  • ggakdugi (doğranmış turp kimchi)
  • Yeolmumul kimchi (çorbada yüzen turp saplarıyla yapılan daha az baharatlı kimichidir.)  

3. Yumuşak Tofu Yahni – Soft Tofu Stew (순두부 찌개)

Kore mutfağının çok popüler yemeklerinden biri olan ve içindeki kombinasyonlar sayesinde beklenmedik lezzetler sunan yahnisi sizlerle. Genel olarak tofu, istiridye ve baharatlı et suyu içermektedir. 

Midyenin lezzetini rahatlıkla alabildiğiniz, tofu içeren ve kaynayan yahnimiz ısıyı korumak için özel bir geleneksel kasede sunulur. Servis sonrasında yumurta servis edilir ve kabın içinde pişirilir. 

4. Samgyeopsal (삼겹살)

Samgyeopsal bir restoranda yemek yemenin en iyi yanı atmosferdir. Bol bol soju ve bir ızgarada cızırtılı domuz eti şeritleri sonrasınsda “bir tane daha, lütfen!” Tam bir Kore geleneği. 
Marul, perilla yaprağı, dilimlenmiş soğan ve çiğ sarımsak kimchi ile servis edilir. ssamjang (‘doenjang‘ denilen soya ezmesi ve ‘gochujang‘ denilen biber ezmesi karışımı) veya susam yağında tuz ve karabiber karışımı ile lekelenir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.