Loader

Brokoli ne Koşullarda Pişirilir ve Saklanır?

Yazar : | 0 Yorum | On : 7 Ağustos 2018 | Kategori : Sağlıklı Yaşam Bilgileri

Brokoli Nasıl Pişirilir?

Brokoli Nasıl Pişirilir?

Brokoli ve lahanagiller sülfürofan içermektedir. Bu besinlerin içeriğindeki önemli faydaki bileşenler suda çözünerek pişirme suyuna sızdığı için ve suyununda yenmeden döküldüğü göz önünde bulundurulursa ciddi bir faydalı madde kaybı olduğunu söyleyebiliriz. Pişirme yönetemi o yüzden çok önemlidir

Brokoli ve akrabaları (lahagiller) gibi sebzelerin 10 dakika kaynatılmasıyla faydalı bileşeni yüzde %20 ile %60 arasında bir oranda kayba uğramasına neden olur. Oysa ki daha az suyla yapılan pişirmelerde, örneğin buharla pişirmede, bu faydalı bileşenin (glukosinolat) kaybını azaltılabilir.

Ayrıca yüksek ateş veya mikrodalga kullanımlarında özellikle 900W gibi yüksek bir dalga frekanslarında pişirmeniz durumunda brokolideki faydalı enzim tahrip olacağından, brokoliyi yeme amacımız olan o faydalı bileşenlerin (glukosinolatların) etkili hale dönüşümü sağlanamayacağı için hiç bir yarar elde edilemeyecektir.

Brokolinin bozulmaması için 0-4 derece tutmak gerekir.

Maksimum fayda için detaylar oldukça önemlidir. Doğru pişirilmemiş besinleri yararlı sanıp yememiz sadece kalori kazandırmak dışında başka etkisi olmayabilir.

Sevgi ve sağlıkla kalın 🎈

RelatedPost

Share This Post!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunmaktadır!