Aşure Günü – Aşure Nedir? & Aşure Tatlısı Nereden Çıkmıştır?

[cmtoc_table_of_contents]

Aşure Günü & Aşure Ayı

Aşure Günü veya Aşura Günü olarak geçmektedir. Hicrî takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günü olarak bilinir. İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. Muharrem ayında oruç ibadeti de yapılır.

Aşure Nedir? & Aşure Kelimesinin Kökeni Nedir?

Aşure Nedir? Arapçada “aşere” on, “âşir” onuncu demektir. Halkımız onuncu gün mânasına gelen “âşir”i, aşure şeklinde telâffuz ederek Muharrem’in onuncu gününe aşure günü ismi vermiş, böylece tarihe de aşure günü olarak geçmiştir.

Aşure Tatlısı Nedir?

“Aşure Tatlısı” ise halklar arasında yüzyıllardır gelen bir rivayete göre Nuh Peygamberin gemisinin salim olarak karaya çıkmasından sonra  gemide geriye kalan yiyeceklerin bir araya getirilerek pişirilmesi ile oluşmuştur.

Aşure aslında dünya üzerinde yaşayan herkesin bir arada ve kardeşçe yaşamasını temsil eder. Çünkü ilahi tüm dinler için kutsal olan bu günde tüm insanlar aynı ocağın başında toplanabilir ve aynı aşı paylaşabilirler. Aşureyi bir araya getiren türlü yiyeceklerin ortaya çıkardığı o leziz tat insanlara birlikte kardeşçe yaşamanın nasıl bir tat ortaya çıkaracağını da gösterir. Ve yüzyıllar öncesinde gelen o mesajı yüzyıllar sonrasına da taşır.

♥ Aşure Tarifi ↵

youtube YouTube’da bizi takip edin! Yemek hakkında harika video ve tarifleri kaçırmayın.↵

instagram Instagram’da bizi takip edin! Yemek hakkında harika bilgileri kaçırmayın. ↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.